Ako hľadať nehnuteľnosti

Na čo by sa mala zamerať mladá rodina pri kupovaní nového domu?

Pri hľadaní pre vás správneho domu je potrebné zvážiť mnoho faktorov, medzi ktoré patria:

Cena nehnuteľnosti

Ak sa rozhodnete, koľko financií si môžete dovoliť minúť pri kúpe nového domova, pomocou hypotekárnej kalkulačky stanovte primeranú kúpnu cenu a potom sa spojte s veriteľom, ktorý vám môže povedať, či by vaša hypotéka mohla byť schválená. Poznanie cenového rozpätia, ktoré si môžete dovoliť vám pomôže zúžiť a zjednodušiť vyhľadávanie nehnuteľností tak, aby ste sa zamerali, len na nehnuteľnosti, ktoré sú vo vašich možnostiach.

Veľkosť nehnuteľnosti

Koľko spální a kúpeľní potrebujete pre svoju rodinu? Sú spoločné priestory (kuchyňa, obývacia izba, jedáleň) dosť veľké?

Lokalita kde sa nehnuteľnosť nachádza

Je dôležité vyhodnotiť, či je okolie vhodné pre vás, ale aj pre vašu rodinu. Bude vaša dochádzka do práce, alebo do školy vzhľadom na vzdialenosť primeraná? Je okolie kde potrebujete pravidelne dochádzať pre vás dostupné aj peši ? Spĺňa dostupný školský systém v lokalite vaše potreby?

Typ domu

Zistite, aký typ domu je pre vaše potreby vhodný. Napríklad byt alebo mestský dom môže byť dobrou voľbou, ak nemáte radi prácu na záhrade.

Ako nájsť „najlepší domov“ pre vaše potreby

V každom okamihu existujú v celej krajine tisíce rôznych domov na predaj.

S toľkými domami, z ktorých si môžete vybrať, nie je divu, že nájdenie práve toho „najlepšieho domu“ môže byť naozaj veľkou výzvou.

Avšak pre kupujúcich domu, ktorí si doprajú čas premýšľať o tom, čo chcú mať v domácnosti a čo skutočne potrebujú môže byť nakupovanie správneho domu oveľa jednoduchšie.

Kľúčom je, aby ste počas celého procesu nákupu domu udržali svoje záujmy v popredí.

Pred začatím vyhľadávania si vytvorte zoznam vecí, ktoré potrebujete, aby mala vaša domácnosť a potom zoznam vecí, ktoré by ste mohli urobiť aj vy sami.

Existuje aspoň desať kategórií.

Cena domu

Domy nemôžete nakupovať, kým nepoznáte svoj rozpočet.

Ak chcete zistiť svoj rozpočet na bývanie, určte si mesačnú platbu, ktorú budete môcť pohodlne platiť za domácnosť. Potom s pomocou hypotekárnej kalkulačky sa dopracujte k vašej potencionálnej nákupnej cene.

Keď poznáte svoju maximálnu kúpnu cenu, je čas spojiť sa s poskytovateľom pôžičky, ktorý vám povie, či môžete byť vaša pôžička naozaj schválená za zamýšľanú kúpnu cenu, ktorú ste si určili.

Tento proces sa nazýva aj predbežné schválenie. Pomáha vašej ponuke v uskutočniteľnosti, keď konečne nájdete domov. Pomáha vám tiež vyhnúť sa zármutku v zamilovaní do domu, ktorý si nemôžete dovoliť kúpiť.

Po nastavení rozpočtu vyhľadajte vhodné domy vo vami určenom cenovom rozpätí.

Vyhľadávanie domov v konkrétnom cenovom rozpätí zúži výsledky vyhľadávania a pomôže vám správne zamerať sa pri výbere vhodného domu. Napríklad domy na predmestí môžu byť často cenovo dostupnejšie ako domy bližšie k mestskej štvrti, prípadne v centre mesta.

Nezabudnite, že je dôležité pozrieť sa len na domy, ktoré nepresahujú celý váš rozpočet.

Okrem ceny vášho domova by ste si mali v rozpočte ponechať aj priestor na výdavky, ako sú napríklad náklady na modernizáciu či renováciu do domu, ak je to potrebné.

Počet miestností

Okrem ceny je veľkosť domu ďalším veľmi dôležitým faktorom, ktorý ovplyvní vaše rozhodnutie o kúpe.

Vedieť, aký veľký alebo malý dom potrebujete, vám pomôže nájsť dom, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám.

Dobrým spôsobom, ako posúdiť, koľko priestoru budete potrebovať, je položiť si otázku, koľko a akých izieb by ste chceli mať vo svojom domove?

Táto otázka je obzvlášť dôležitá pre kupujúcich domu, ktorí majú deti alebo plánujú mať deti.

Môžu deti zdieľať spoločnú izbu, alebo bude pre každé dieťa lepšie mať vlastnú izbu? Chceli by ste mať ďalšiu izbu pre hostí alebo izbu, kde by mohli starnúť vaši rodičia?

Ak má dom menej izieb, ako by ste chceli, existujú v dome aj ďalšie priestory, ktoré by sa mohli zmeniť na pre vás potrebné izby? Mohla by sa napríklad kancelária zmeniť na malú hosťovskú izbu? Mohol by sa hotový suterén zmeniť na herňu pre deti?

Budete tiež chcieť zvážiť veľkosť izieb. Veľká detská izba môže byť vhodnejšia pre zdieľanie súrodencov ako malá detská izba.

Počet kúpeľní

Rovnako ako kupujúci domu musí zvážiť, koľko izieb je potrebných na splnenie ich potrieb, tak isto musí kupujúci zvážiť, koľko kúpeľní je potrebných pre domácnosť.

Splní vaše potreby jedna kúpeľňa na každú izbu? Chceli by ste, aby mal váš domov kúpeľňu aj pre hostí?

A čo ľahko prístupná síce len polovičná kúpeľňa v prvom poschodí domu? Potrebujete mať kúpeľňu aj v suteréne?

Mali by ste tiež popremýšľať o tom, aké funkcie chcete zahrnúť do svojich jednotlivých kúpeľní.

Chceli by ste mať v každej kúpeľni vaňu alebo je prijateľná aj len samostatná sprcha? Chceli by ste, aby v kúpeľni bolo viac umývadiel, aby sa dve alebo viac detí naraz mohli pripraviť do školy alebo umyť si zuby pred spaním súčasne?

Kuchyňa

Majitelia domov, ktorí radi varia, často uprednostňujú veľké kuchyne s veľkým priestorom na varenie a skladovanie potrebných potravín. Naproti tomu majitelia domov, ktorí často chodia na večeru do reštaurácií, môžu mať odlišné potreby v kuchyni.

Keď uvažujete o domácej kuchyni, hľadajte najmodernejšie spotrebiče vrátane umývačky riadu, sporáka, rúry a chladničky. Ak spotrebiče v kuchyni nevyhovujú vašim potrebám, urobte vo svojom rozpočte priestor na ich aktualizáciu. Toto je významný faktor, ktorý je potrebné si vždy uvedomovať v postupe ako hľadať nehnuteľnosti.

Zvážte tiež, či bude vaša kuchyňa „vašou“ jedálňou. Ak plánujete jesť jedlo v kuchyni na rozdiel od formálnej jedálne, budete sa chcieť uistiť, že v kuchyni je možné umiestniť celú svoju rodinu na raňajky, obedy a večere.

Jedáleň

Niektoré domy majú kombinovanú kuchyňu a jedáleň. V ostatných je jedáleň od kuchyne oddelená.

Či už budete jesť v kuchyni alebo jedálni, zvážte „ďalší priestor“, ktorý jedáleň môže poskytnúť pri hosťovaní malého, alebo aj veľkého počtu ďalších prípadných hostí.

Zamyslite sa nad tým, ako vaša rodina povečeria, a uistite sa, že je vo vašej jedálni dostatok potrebného miesta pre vašu rodinu. V závislosti od vašich potrieb je možné jedálne kombinovať s obývačkou alebo aj s hudobnou miestnosťou.

Miesto domova

Možno viete, že sa sťahujete do určitého mesta alebo do určitej časti mesta, ale každá ulica je iná. Poloha vášho domova je dôležitá.

Napríklad, ak máte deti alebo plánujete mať deti, môžete sa presťahovať do najlepšej verejnej školskej štvrti, akú si môžete dovoliť. Chcete žiť v pešej dochádzkovej vzdialenosti od škôl? Alebo by ste boli radšej ak by vaše deti cestovali do školy autobusom?

Chceli by ste žiť v komunite kde sa nachádzajú rôzne športové kluby?

Je v okolí park?

Je dôležité, aby vaše okolie bolo priateľské k deťom? Je v blízkosti komunitný bazén? Aká je vo vybranej lokalite miera kriminality?

Zoberte si do úvahy, čo by ste chceli mať v pešej vzdialenosti od vášho domova a na čo vám nebude vadiť, keď budete cestovať verejnou dopravou alebo autom.

Typ domu

Rovnako ako veľkosť a umiestnenie vášho domu je dôležité, aj to aký je „typ“ domu, ktorý si kúpite.

Majitelia domov, ktorí chcú veľký dvor alebo priestor na pestovanie záhrady, sa možno nebudú chcieť presťahovať do bytového domu alebo mestského domu, kde je často obmedzený priestor na dvore.

Podobne, ak uprednostňujete bývanie v dome bez schodov, domov v štýle farmy, alebo bungalov možno lepšie vyhovie vašim potrebám ako niekoľkoposchodový majestátny vysoký dom na ktorého údržbu v budúcnosti možete potrebovať aj lešenie.

Zadný dvor a predný dvor

Pri kúpe domu je dôležité zvážiť aj jeho vonkajšie priestory.

Napríklad kupujúci domov, ktorí milujú záhradu, môžu chcieť hľadať domy s priaznivým slnečným žiarením a dostatkom priestoru na pestovanie ovocia a zeleniny. Podobne aj rodiny s deťmi môžu uprednostniť veľký dvor na hranie.

Zvážte, či budete chcieť mať miestnosť s hojdačkami, detský dom alebo bazén.

Kupujúci domu, ktorí radi trávia čas vonku, môžu uprednostniť aj domy s veľkou verandou alebo terasou.

Chcete dvor s trochou súkromia?

Existuje priestor na vybudovanie plotu alebo záhrady?

Parkovanie

Dostatočné parkovanie je ďalším dôležitým faktorom v domácnosti.

Ak dom nemá príjazdovú cestu alebo garáž, je na ulici dostatočný priestor na parkovanie? Bude počas večera alebo stretnutia ďalších hostí dostatok parkovacích miest na ulici?

Dom s príjazdovou cestou alebo garážou dáva domovu viac súkromia a uľahčuje aj vnášanie potravín do domu. Dlhá príjazdová cesta môže tiež zabrániť malým deťom v behu na ulicu.

Domácnosti s viacerými automobilmi alebo so športovým výstrojom môžu potrebovať garáž pre odkladací priestor.

Energetická účinnosť

Nájdenie domu, ktorý je energeticky efektívny, pomáha nielen životnému prostrediu, ale tiež vám môže ušetriť peniaze.

Napríklad dom s mnohými oknami môže pomôcť ušetriť peniaze za elektrinu kvôli množstvu denného svetla počas dňa.

Tepelná izolácia domu je tiež dôležitá. Domy so správnou tepelnou izoláciou vám môžu ušetriť peniaze pre účty za plyn a elektrinu. Niektoré domácnosti môžu byť dokonca vybavené solárnymi panelmi, alebo slnečnými kolektormi, či čerpadlami, ktoré pomôžu znížiť náklady na energiu.

Veríme, že sme vám pomohli trochu lepšie sa zorientovať v problematike ako hľadať nehnuteľnosti. To ako hľadať nehnuteľnosti nie je žiadna veda, ale pre prvokupcov to môže byť stresujúce. V našej realitnej kancelárii REA Property vám preto radi podáme pomocnú ruku a aj preto sme pre vás vytvorili službu agent kupujúceho, kde pre vás spravíme prieskum trhu, vyjednáme za vás kúpnu cenu, zabezpečíme vám právnu ochranu, preveríme technický a právny stav nehnuteľnosti, zabezpečíme financovanie a aj úrady vybavíme za vás. Budeme vám asistovať až po odovzdanie kľúčov a tiež s prepisom u dodávateľov médií aj energií.