Či už plánujete svoj dom predať tento rok alebo povedzme až o desať rokov, zmysluplné projekty prestavby môžu zlepšiť hodnotu opätovného predaja a aj vzhľad vášho domu. Je však náročné vedieť, presne ktoré vylepšenia stoja za investíciu a ktoré sú len zbytočnou stratou času a peňazí.

Tu je niekoľko projektov na zlepšenie domu, ktoré je potrebné vziať do úvahy a pri ktorých je takmer isté, že pri ďalšom predaji zvýšia cenu vášho domu a podstatne vylepšia aj jeho vzhľad.

Menšia prestavba kuchyne

Kuchyne v starších domoch neboli navrhnuté tak, aby fungovali tak ako v dnešnej dobe. Ak stále varíte v kuchyni, ktorá ešte predchádza vášmu narodeniu, menšia prestavba kuchyne môže byť práve tým, čo vás znova prinúti milovať kulinárske umenie, a to všetko pri zároveň pri zvyšovaní hodnoty vášho domu.

Inovujte svoje staré spotrebiče energeticky úspornými novšími modelmi, vymeňte zastarané kuchynské linky a skrinky za novšie varianty a nezabudnite vymeniť pracovnú dosku. Priemerná návratnosť investícií pri menšej prestavbe kuchyne predstavuje pridanú hodnotu 81 percent a priemerné náklady na projekt sa podľa štatistík pohybujú v hodnote 17 679 Euro.

Pre váš projekt vždy radšej berte na vedomie nadmerný rozpočet. Nezáleží na tom, čo sa rozhodnete vymeniť alebo inovovať, ​​projekty týkajúce sa prestavby, alebo modernizácie skoro nikdy nebudú lacnejšie, ako ste očakávali. Toto berte vždy na vedomie. Môžete si vybrať, ako ušetriť peniaze, ale nakoniec takmer vždy náklady na prestavbu prekročia sumu ktorú ste pôvodne očakávali.

Inštalácia drevenej terasy

Pridanie drevenej terasy najmä do zadnej časti domu vám poskytne skvelé miesto na grilovanie, usporiadanie vonkajšej večere alebo aj inštaláciu sauny alebo horúcej vane, aby ste si to mohli vychutnať vonku bez toho, aby ste si nezašpinili vaše nohy špinou. Je to tiež skvelý spôsob, ako zvýšiť hodnotu vášho domova, pokiaľ si vyberiete dizajn z dreva namiesto plastu alebo kompozitu. Drevená terasa vás bude stáť v priemere 8 840 Euro, ale väčšina majiteľov domov získa pridanú hodnotu až 85,4% týchto nákladov je to tiež jedna z najväčších návratností v investíciách, ktoré nájdete na tomto zozname.

Ak si vyberiete drevo, uistite sa, že ste pripravení aj na brúsenie a pravidelnú povrchovú úpravu, aby ste si mohli vychutnať svoju úžasnú terasu bez obáv z toho, že sa vám alebo vašim hosťom dostanú nejaké triesky do nohy.

Výmena garážových dverí

Kedy ste naposledy vymenili garážové dvere? Staré alebo zastarané garážové dvere nepoškodzujú iba hodnotu vášho domu ale môžu byť aj dosť nebezpečné. Aj keď boli bezpečnejšie možno niekedy v roku 1990, pokiaľ už boli vybavené funkciou samočinného cúvania, stále sú najväčším a najťažším pohyblivým objektom vo vašom dome.

V priemere síce miniete približne 3 000 Euro za výmenu garážových brán a všetkého popritom súvisiaceho vybavenia, ale vráti sa Vám takmer všetko podstatné, čo je zahrnuté v pridanej hodnote pre váš majetok. Pridaná hodnota pri výmene garážových brán je až úcty hodných 97,5 percenta, čo zvyšuje aj bezpečnosť vášho domu a zároveň zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a staré garážové dvere naviac redukujú príťažlivosť vášho domu, takže získate všetko v jednom elegantnom balení.

Zmodernizujte alebo pridajte novú kúpeľňu

Staršie domy môžu byť navrhnuté iba s jednou kúpeľňou, ale ak máte v dome viac ako dve spálne, bude naozaj ťažké predať dom, ktorý má iba jednu kúpeľňu. V závislosti od toho, kde bývate, pridaním novej kúpeľne získate do vášho domu pridanú hodnotu v rozmedzí od 50 do 70 percent. To nemusí znieť ako veľmi veľa, ale pre niekoho, kto nakupuje nový dom, môže táto kúpeľňa navyše znamenať rozdiel medzi výberom práve vašej nehnuteľnosti alebo si kupujúci vašu nehnuteľnosť vôbec nekúpia a dajú prednosť radšej inému domu.

Nemusíte ani pridávať úplne celú kúpelňu teda vaňu, sprchu, toaletu a umývadlo. Sprchový kút, ktorý obsahuje sprchu, ale nie vaňu, môže ušetriť peniaze a zároveň poskytuje druh návratnosti investícií, ktorý hľadáte. Pokiaľ má váš domov len jeden sprchový kút, je dobré naozaj ísť práve výberom tejto modernizácie alebo cestou pridania novej kúpeľne. V takomto prípade je to vždy pre Vás výhodné riešenie.

Výmena fasády alebo obkladov exteriéru domu

Exteriér vášho domu má nesmierne veľa spoločného s hodnotou vašej nehnuteľnosti. Hovorí sa a pri nehnuteľnostiach to platí až dva krát, že nikdy nedostanete druhú šancu na prvý dojem. A pre potenciálneho kupujúceho je exteriér domu prvý dojem. Modernizácia alebo výmena fasády vášho domu je ako dať vášmu domovu facelift. Modernizácia fasády na celom exteriéri vášho domu bude zvyčajne stáť okolo 12 000 Euro, ale obyčajne sa vám vráti 77 až 80 percent týchto nákladov z hľadiska zvýšenia hodnoty nehnuteľnosti.

Nevyberajte bláznivé farby alebo veci, vďaka ktorým bude váš domov vynikať oproti všetkým ostatným domom na vašej ulici. Súčasťou takéhoto plánu je zaistiť, aby váš domov vyzeral ako všetky ostatné a nevyčnieval zbytočne z radu. Určite to dokážete vyniknúť aj inými spôsobmi, ale nevyberajte si radšej príliš odvážne voľby (napríklad neónovo zelené obklady). Nakoniec vás to bude stáť len zbytočne peniaze navyše.

Všetky tieto modernizácie budú pre Vás výťazstvom

Nezáleží na tom, či plánujete svoj dom predať budúci týždeň, budúci rok alebo v budúcom desaťročí. Alebo aj ak ho vôbec neplánujete predať a iba zvyšujete hodnotu svojej nehnuteľnosti, pretože idete tým správnym smerom a tieto projekty zvýšia hodnotu vášho domu a zároveň z dlhodobého hľadiska to bude pre vás pohodlnejšie. Užite si teda nové modernizácie.